wtorek, 21 luty 2017

Mławianin, Andrzej Dusiński odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mławianin, Andrzej Dusiński odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka


Prezydent Andrzej Duda odznaczył w poniedziałek 46 zasłużonych działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) Orderami Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Zasługi, w tym Mławianina Andrzeja Dusińskiego. Pan Andrzej otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Gratulujemy!
W imieniu prezydenta, dekoracji dokonali dr Jarosław Szarek, prezes IPN oraz Irena Zofia Romaszewska, doradca prezydenta, przewodnicząca Zespołu do spraw opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy Opozycji Demokratycznej.

W czasie uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim obecny był minister Wojciech Kolarski.

36 lat temu, 17 lutego 1981 roku, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS – Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego.

Dzień później podpisano Porozumienie Łódzkie, gwarantujące autonomię uczelniom w całym kraju i kończące najdłuższy okupacyjny strajk studencki w Europie. Trwał 29 dni. Decyzja o jego podjęciu zapadła 21 stycznia 1981 r. w Łodzi.

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało 22 września 1980 r., kiedy po fali ogólnopolskich strajków robotniczych podpisano Porozumienia Sierpniowe. Umożliwiły one powstanie pierwszego wolnego i niezależnego związku zawodowego „Solidarność".

NZS było studenckim odpowiednikiem „Solidarności", skupiającym młodych ludzi dążących do demokratyzacji życia akademickiego i struktur uczelnianych. Gdy 13 listopada sąd odrzucił wniosek o jego rejestrację, rozpoczęły się akcje protestacyjne na uczelniach. Po zerwaniu rozmów studentów z delegacją ministerstwa nauki 21 stycznia 1981 r., został ogłoszony strajk okupacyjny.
źródło: UM

Komentarze (1)

  • Gość - Kotowata

    Zgłoś

    Niestety, ale prawa człowieka wciąż nie są w Polsce respektowane. Ostatni temat bestialskiego stosowania paralizatora w komisariacie we Wrocławiu to tylko kropla w morzu. W sądach jeszcze gorzej, tylko inaczej. Na blogach antysystemowych huczy od skandali sądowych, jeden z przykładów - zbiorek spraw: http://pamietnikwindykatora.pl/category/sedziowie/ i dlatego potrzeba nowej Konstytucji.

Skomentuj

Post comment as a guest

0
warunki użytkowania.
System komentarzy oparty o Komento